side menu icon
ServiceUnits

Service Units

A service unit covers a geographical area of the council and is supported by a volunteer Service Team and a staff Community Development Manager. Each service unit meets monthly at a time and location convenient to area volunteers for the purpose of training, communications, election and reports of service unit governance delegates, and sharing of ideas and resources. Contact your Service Unit Manager or staff Community Development Manager for details about your service unit.

Service Units are also represented by Council Delegates. To learn more about delegates, please review this document. 

Service 
Unit #

Community Area

Community Development 
Manager

 

   

621

Inman / Landrum / Campobello / District 1

 

622

Boiling Springs AREA / District 2

 

625

Woodruff / Duncan / Wellford / Lyman / Districts 4 and 5

Krystina Hunter

626

West Spartanburg (Roebuck) / District 6

Krystina Hunter

627

Pacolet/Cowpens/E. Spart. AREA /  Spartanburg Rec / District 3 and 7

 

628

Cherokee County

 

629

Chester County

Elizabeth Birt Holmes

630

Union County

Lindsay Guinyard

631

Easley / Pickens / Liberty AREA

Alyssa Moore

632

Clemson / Central / Six Mile AREA

Alyssa Moore

633

Oconee County

Alyssa Moore

634

Downtown Greenville AREA

Jaquetta Ross

635

East Greenville / Greer AREA

Krystina Hunter

636

Roper Mtn Rd/Woodruff Rd/Mauldin  AREA

Penny Gill

637

Travelers Rest/Berea/Furman AREA

Jaquetta Ross

638

Laurens County

Lindsay Guinyard

639

Simpsonville/Fountain Inn AREA

Penny Gill

640

Greenwood / Abbeville Counties

Jami Bowling

642

Anderson County

Karel Reed

643

N Columbia to Fairfield County AREA / Rich Dist 2

LaTonya Preston

644

Northeast Columbia

Mollie Roe

645

Downtown Columbia

Mollie Roe

646

East to Sumter AREA

Mollie Roe

647

Lex/Rich Dist 5

LaTonya Preston

648

Lexington District 1 AREA

Sally Ringer

649

Lexington District 2 & 4 AREA

Sally Ringer

650

Fairfield County

Elizabeth Birt Holmes

651

Kershaw County

Erica Christmas

652

Saluda AREA/Lexington District 3

Jami Bowling

653

Lancaster County

Elizabeth Birt Holmes

654

Newberry County

Lindsay Guinyard

655

Sumter County

Erica Christmas

675

North Augusta AREA

Sonya Lee

680

Aiken / Edgefield County

Sonya Lee

690

McCormick County

Jami Bowling

Service Unit Delegates 2016
Service Unit Delegates

Service Unit Delegates 2016

Crystal Streacker
Service Unit 621

Katharine Harbison
Service Unit 622

Trixi DeRosa-Davis
Service Unit 625

Joicelyn Huff
Service Unit 625

Tara Watts
Service Unit 626

Renee Blackburn
Service Unit 627

Crissy Lodmell
Service Unit 627

Eugenia Becknell
Service Unit 627

Tammie Smith
Service Unit 628

Whitney Ford
Service Unit 629

Heather Colson
Service Unit 630

Annabelle Spann
Service Unit 631

Georgia Spann
Service Unit 631

Juli Spann
Service Unit 631

Sallie Rogers
Service Unit 632

Diane Elliott
Service Unit 633

Erin Hoxit
Service Unit 633

Tamar Zwerdling
Service Unit 634

Danice Meunier
Service Unit 634

Helen Graben
Service Unit 634

Andrea Simpson
Service Unit 634

Annaliese Bennett
Service Unit 636

Michelle Bennett
Service Unit 636

Robin Conner
Service Unit 636

Becca Shepherd
Service Unit 636

Daisy Chaplin
Service Unit 638

Mary Beth Truelock
Service Unit 638

Amy Brown
Service Unit 639

Deborah Howell
Service Unit 639

Celeste Paglialunga
Service Unit 639

Christy Ehlers
Service Unit 640

Theresa McAfee
Service Unit 640

Coronicca Oliver
Service Unit 640

Veronika Hyte
Service Unit 642

Esther Hoag
Service Unit 642

Doreen Moffo
Service Unit 642

Omie Sturgill
Service Unit 642

Whitney Moffo
Service Unit 642

Heather Majors
Service Unit 642

Taylor Hyte
Service Unit 642

Yolanda Boozer
Service Unit 643

Deidre Mitchell
Service Unit 643

Janice Smith
Service Unit 643

Virginia Peterkin
Service Unit 643

Barbara Ridley
Service Unit 643

Tracy Barnes
Service Unit 643

Cindy Becker
Service Unit 644

Cathy Monts
Service Unit 644

Ralphielle Green
Service Unit 644

Marilyn Johnson
Service Unit 645

Gwen Fordham
Service Unit 646

Veronica Housie
Service Unit 646

Bonnie Frick
Service Unit 647

Lavenda Frick
Service Unit 647

Cindy Goodrich
Service Unit 647

Kaitlyn Ward
Service Unit 647

Shanna Brown
Service Unit 648

Kristine Perez
Service Unit 648

Karen Roof
Service Unit 648

Joanne Shaw
Service Unit 648

Anna Sparks
Service Unit 649

Karen Meadows
Service Unit 649

Jennifer Micklash
Service Unit 649

Cathy Floyd
Service Unit 651

Mandy Coleman
Service Unit 652

Patricia Carter
Service Unit 653

Stephanie Senn
Service Unit 654

Jacquelyn Session
Service Unit 655

Amanda Thode
Service Unit 655

Tanya Bowman
Service Unit 655

Suman Marks-Johnson
Service Unit 675

Patti Bennett
Service Unit 680

Victoria Kmiec
Service Unit 680

Barbara Theobald
Service Unit 680

Kathy Kiernicki
Service Unit 690